Jeneratörler

Jeneratörler

Jeneratörler

1. Görevleri

Jeneratör, kimyasal enerjiyi (benzin, dizel, doğalgaz) hareket enerjisine çeviren, hareket enerjisini de elektrik enerjisine çeviren makinelerdir. Temel olarak alternatör ve motordan oluşan bir sistemdir. Motor mekanik güç üretir (kW). Alternatör mekanik gücü elektriksel güce çevirir (kVA). Motorlar yük ihtiyacını karşılayacak mekanik güce göre, alternatör ise maksimum görünür gücü sağlayacak şekilde boyutlandırılır. Jeneratörler mobil ve sabit olmak üzere iki grupta incelenebilir.

Jeneratör (sabit)

Resim 1: Jeneratör (sabit)

Jeneratör (mobil)

Resim 2: Jeneratör (mobil)

2. Makine Fonksiyonları

Jeneratör elektrik şebekesinin mevcut olduğu yerlerde “yedek enerji kaynağı” olarak kullanılabileceği gibi, elektrik şebekelerinin olmadığı veya şebekeye çok uzak olan yerlerde “sürekli enerji kaynağı “olarak da kullanılabilir.

3. Verimli Kullanma Yöntemleri

  • Jeneratör motorlarının periyodik bakımları zamanında yapılmalıdır. 
  • Jeneratör alternatörlerinin periyodik bakımları zamanında yapılmalıdır. 
  • Üretilen enerjinin kullanılmadığı ve ihtiyaç duyulmadığı zamanlarda stop edilmelidir.

3.1. Jeneratör Kullanımında Güvenlik Önlemleri

  • Jeneratörün kullanıldığı oda yangına en az 1,5 saat dayanıklı olmalıdır ve olası bir yangın hâlinde yangından kaçış yolunu engellemeyecek şekilde konumlandırılmalıdır. 
  • Jeneratör kullanımında bir jeneratörün regülasyon giriş gerilimindeki değişimleri kontrol edilmelidir. Gerilim kararlılığı ölçülmelidir (çıkış geriliminin değişen şartlar altında sabit kalma özelliği). 
  • Çıkıştaki yüklerin değişmesine rağmen gerilimin sabit kalmasını sağlamalıdır. Ani yüke karşı regülasyon sağlayarak frekans kararlılığı sağlaması beklenmelidir. 
  • Aşırı yük ve kısa devrelere karşı koruma sağlamalı ve arızalanmamalıdır. 
  • Enerji kayıpları oldukça az olmalı, yüksek verimle çalışmalıdır. Ayrıca sarkmalara (kısa süreli gerilim düşüklüğü), kesintilere, yükseltmelere ve darbelere karşı dayanıklı olmalıdır. 
WhatsApp Mesajı Gönder
Scroll to Top